We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ProBook 460 G11 Intel Core Ultra 7 155U Laptop 16" WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Intel CoreTM Ultra 7 155U (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC
- Intel Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1 TB PCIe NVMeTM SSD
| SKU | A3RF9UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198415165879 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ProBook |
| Product Series | 400 |
Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Latest Intel® multi-core processor
Configure your HP ProBook CPU for the perfect combination of power, snappy performance, and value. The latest Intel® processor handles multiple work tasks smoothly and reliably with multiple processing cores to divide up the work.[1]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[3]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[5]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can’t always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP’s self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption.
Work without interruption
Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.[8]
Speed up the basics of IT management
The HP Manageability Integration Kit helps speed up image creation and management of hardware, BIOS, and security through Microsoft System Center Configuration Manager.[9]
Designed for hybrid productivity
Enhance productivity working from home or in the office with the 16:10 aspect ratio on a 16-inch display.
Optimized for growing business
Keep up with demanding, deadline-driven tasks with the latest Intel® processor[2] and long battery life.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3-year user license with HP Support.[4] This creates a powerful, single solution that doesn’t require an IT-managed PC environment.
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind with 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.[6]
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 155U |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415165879 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415165879 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (359.4 mm) |
| Depth | 9.89" (251.1 mm) |
| Height (front) | 0.429" (1.09 cm) |
| Height (rear) | 0.669" (1.7 cm) |
| Weight | 3.84 lbs (1.74 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 19" (483 mm) |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 16 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 125 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 16 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.6 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP ProBook 460 G11 Intel Core Ultra 7...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Cor...
Login for pricing
|
Popular
Acer TravelMate P4 TMP416-41-R6Y5 AMD...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS Chromebook CX34 Flip CX3401FBA-YZ...
Login for pricing
|
HP Dragonfly G4 Intel® Core™ i7 i7-135...
Login for pricing
|
Recommended
Acer Chromebook Enterprise Spin 714 CP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A3RF9UA#ABA
|
6P2H2UT#ABA
|
NX.VUXAA.001
|
CX3401FBA-YZ762T-S
|
878G1UT#ABA
|
NX.KLCAA.001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Acer
|
ASUS
|
HP
|
Acer
|
| Weight |
1500g to 2000g
|
1240g to 1500g
|
N/A
|
N/A
|
up to 1240g
|
1240g to 1500g
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Blue
|
Grey
|
Blue
|
Grey
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
8GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Chromebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
















