We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson DS-1730 Flatbed & ADF scanner 1200 x 1200 DPI A4 Black, White
SKU
B11B273201
| SKU | B11B273201 |
|---|---|
| EAN | 0198390001209 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Fast, versatile flatbed scanner built for reliability and productivity
From the best-selling scanner brand in the U.S.1, the DS-1730 document scanner is engineered for reliability and enhanced productivity, delivering exceptional quality at a great value. This versatile flatbed scanner streamlines operations with powerful document workflows and customizable job profiles, as well as fast speeds of up to 30 ppm/60 ipm2 and single-pass duplex scanning. The DS-1730 features a 60-page Auto Document Feeder (ADF), advanced media handling and a peak daily duty cycle of up to 3,000 pages3, accommodating large stacks plus long documents up to 120"". Moreover, use the flatbed to scan multiple documents simultaneously or a wide variety of media such as plastic cards (e.g., ID, insurance and credit/debit), passports, books and fragile items. The DS-1730 is compatible with a range of software solutions across multiple industries, and included TWAIN and ISIS® drivers ensure seamless integration with virtually any document management system. In addition, scan to email or online storage accounts4 with included Epson Document Capture5 software.
From the best-selling scanner brand in the U.S.1, the DS-1730 document scanner is engineered for reliability and enhanced productivity, delivering exceptional quality at a great value. This versatile flatbed scanner streamlines operations with powerful document workflows and customizable job profiles, as well as fast speeds of up to 30 ppm/60 ipm2 and single-pass duplex scanning. The DS-1730 features a 60-page Auto Document Feeder (ADF), advanced media handling and a peak daily duty cycle of up to 3,000 pages3, accommodating large stacks plus long documents up to 120"". Moreover, use the flatbed to scan multiple documents simultaneously or a wide variety of media such as plastic cards (e.g., ID, insurance and credit/debit), passports, books and fragile items. The DS-1730 is compatible with a range of software solutions across multiple industries, and included TWAIN and ISIS® drivers ensure seamless integration with virtually any document management system. In addition, scan to email or online storage accounts4 with included Epson Document Capture5 software.
| Scanning | |
|---|---|
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Maximum scan size | 8.5 x 11.7" (215.9 x 297 mm) |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Input greyscale depth | 10 bit |
| Sensor type | CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, PDF, PNG, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 3000 pages |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| Performance | |
| Sensor type | CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | BMP, JPEG, PDF, PNG, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 3000 pages |
| Scan drivers | ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 60 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Paper tray media weight | 50 - 120 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016, Windows Server 2022 |
| Scan drivers | ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Sleep mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 16.7" (425 mm) |
| Depth | 13.8" (351 mm) |
| Height | 5.31" (135 mm) |
| Weight | 10.6 lbs (4.82 kg) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Technical details | |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016, Windows Server 2022 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 60% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Other features | |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |